Дистьанційне навчання 07.05.2021

 

Завдання для учнів групи №28 на 07.05. 2021

Тема: «Підбирання режиму зварювання»

Під режимом зварювання розуміють сукупність контрольованих параметрів, що визначають умови якісного зварювання металу.

Такими параметрами є сила зварювального струму, напруга дуги, швидкість зварювання, походження і полярність струму. Додаткові параметри: стан шва у просторі, число проходів.

Силу зварювального струму встановлюють залежно від товщини зварювального виробу, що у свою чергу визначає діаметр електрода. Марка електрода залежить від складу зварювального металу.

При зварюванні металу товщиною до 3 мм застосовують електроди діаметром, рівним товщині зварюваного металу. При зварюванні великої товщини, застосовують електроди діаметром 4-8 мм. У багатошарових шва, перший шар виконують електродами діаметром 3 мм.


Орієнтовний розрахунок сили зварювального струму виконують за такими формулами:

·                     для електрода ф 3-6 мм 1св.=(20+6 dел.)*dел.*К;

·                     для електрода діаметром менше 3 мм, зварювальний струм 1Св. = 30 dел.*К.

Коефіцієнт К при виконанні швів у нижньому положенні приймають рівним - 1, у вертикальному - 0,9, стельовому - 0,8.

Орієнтовні дані режимів в ручного дугового зварювання наведені в таблиці.


Напруга дуги змінюється у порівняно вузьких межах 18-40 В і залежить від довжини дуги. Мінімальна довжина дуги становить 0,5 діаметра електрода, а максимальна 0,5 діаметра плюс 1.

Швидкість зварювання підбирають дослідним шляхом так, щоб зварювальний ванна заповнювалася розплавленим електродним металом і при цьому височіла над поверхнею крайок з плавним переходом до основного металу без підрізів і напливів.

Походження і полярність струму вибирають у залежності від зварювальних матеріалів і способу зварювання. Пряму полярність, при зварюванні на постійному струмі («-» на електроді) використовують при зварюванні з глибоким проплавленням основного металу низько- і середньовуглецевих і низьколегованих сталей товщиною понад 4 мм електродами з фтористо-кальцієвим покриттям (марок УОНІ 13/45, УОНІ 13 / 55 та ін.), а також для зварювання чавуну.

Зворотну полярність («+» на електроді) використовують при зварюванні з підвищеною швидкістю плавлення електродів низьколегованих і низьковуглецевих сталей, а також при зварюванні листових тонкостінних конструкцій.

Змінний струм використовується при зварюванні низьковуглецевих і низьколегованих сталей у будівельно-монтажних умовах електродами з рутиловим покриттям, а також у разі необхідності виключити магнітне дуття.

При цьому слід враховувати вплив сили зварювального струму, напруги дуги і швидкість зварювання на форму і розмір шва. Зі збільшенням струму, глибина провару збільшується, а ширина шва майже не змінюється.

З підвищенням напруги дуги ширина шва різко збільшується, а глибина провару зменшується. Це особливо важливо враховувати при зварюванні тонколистового металу.

При розробці технології зварювання конкретного виробу, оптимальний режим зварювання підбирають найчастіше експериментальним шляхом.

Дослідний завод зварювального устаткування ІЕЗ ім. Є.О. Патона серійно випускає інверторні випрямлячі для ручного дугового зварювання на номінальні струми від 150 до 315 ампер для роботи на промислових підприємствах, для монтажних і ремонтних робіт, а також для побутового сектору.

У всіх інверторах встановлена ​​система стабілізації напруги мережі живлення у діапазоні 170-260 В. Струм зварювання регулюється плавно в широких межах. Електронна система керування забезпечує ряд важливих функцій: гарячий старт, форсаж дуги і антизалипання.

За рахунок високого ККД і косинуса, споживання електроенергії майже у 1,5 рази менше, ніж у класичних випрямлячів на такі ж номінальні струми.

Всі перераховані вище переваги інверторів дозволяють підібрати необхідний режим зварювання і забезпечують стабільний процес і високу якість зварювального виробу.

 


Комментариев нет:

Отправить комментарий