Дистанційне навчання 05.05. 2021

 Завдання для учнів групи №28
на 05.05. 2021

Тема: "Організація робочого місця зварника"


ОРГАНІЗАЦІЯ РОБОЧОГО МІСЦЯ ЗВАРНИКА

Організація робочого місця зварника регулюється нормами і постановами Охорони праці і Техніки безпеки (ОП і ТБ). Ці вказівки повинні дотримуватися на всіх підприємствах і приватних майстерень, а їх ігнорування призводить до штрафів і травм. Але існує і Наукова організація праці (НОП), чиї поради носять рекомендаційний характер, що допомагає оптимізувати вже існуюче виробництво, щоб збільшити ефективність робочого процесу за рахунок поліпшення умов і підвищення безпеки співробітників. На підставі всіх цих джерел зібрані ключові положення про те, як має бути обладнано робоче місце зварника в різних ситуаціях.

МЕТА ОРГАНІЗАЦІЇ РОБОЧОГО МІСЦЯ

Грамотна розстановка обладнання і створення певних умов для виконання роботи сприяють наступного:

  • підвищується продуктивність підприємства;
  • зварнику зручніше виконувати роботу, тому поліпшується якість результату;
  • підвищується захист робітника від пасивних шкідливих впливів (гази, випромінювання);
  • попереджаються травми на виробництві;
  • створюється сприятливе середовище для роботи інших співробітників, чия діяльність здійснюється поруч зі зварювальником.

Щоб досягти всі ці цілі докладаються зусилля щодо впровадження в робочу місцевість ряду заходів і технологій, які забезпечують достатній простір і зручність зварнику, а також захист здоров’я як самого фахівця, так і оточуючих.

КАБІНА

Організація робочого місця електрозварника, який працює на постійному місці в цеху, починається з облаштування кабіни. Це допомагає спокійно виконувати зварювальні роботи, і захищає інших від іскор і світлових спалахів.

Кабіна повинна мати розміри, що дозволяють заносити в неї вироби призначені для зварювання. Якщо вироблені конструкції невеликі, то мінімальна площа кабіни повинна складати 2 х 2 метри. Це дасть розташувати все необхідне і вільно переміщатися навколо вироби. Щоб випромінювання від зварювання не заважало оточуючим, висота стінок кабіни встановлюється до 1,8 м. Оскільки більшість зварювальних маніпуляцій проводиться на рівні столу, цієї висоти буде достатньо. Каркас кабіни виконується з профільної труби або куточків. Стійки кріпляться до підлоги анкерами. Можна передбачити двері, яка буде повністю ізолювати робочий простір зварника по периметру.

Для поліпшення природної вентиляції, між підлогою і початком стінки кабінки виставляється зазор в 150 мм. Це сприяє притоку повітря і підняття шкідливих газів від зварювання вгору. Сторони кабіни можна виготовити з листового шиферу або тонкого заліза. Допускаються варіанти з брезенту і навіть фанери, але ці матеріали необхідно просочити вогнестійкими складами. Фарбувати стіни бажано в цинкові або титанові білила. Підійде жовтий крон. Ці речовини на поверхні кабіни будуть добре поглинати ультрафіолетове випромінювання. Якщо пофарбувати подібну конструкцію в чорний або темно-синій колір, то погіршиться загальна освітленість, т. К. Буде поглинання світла, що виходить від лампи над робочим місцем.

НА ВІДКРИТОМУ МІСЦІ

Облаштування робочого місця зварника ручного дугового зварювання на відкритому просторі відбувається з використанням щитків і огорож. Це може бути застосовано у випадках постійного переміщення фахівця по цеху або при виїзних роботах. Щитки ставляться для перекриття візуального контакту між електричною дугою і робітниками, які працюють поруч.

Подібні огорожі мають дві стійки на ніжках, між якими знаходиться лист тонкого заліза або шиферу. Висота робиться такий же, як і у кабінки. Його встановлюють так, щоб він не заважав зварнику у виконанні завдання і закривав його від інших. Забарвлення виконують в стилі «зебри» (чорно-жовту або чорно-білу), щоб огорожі були добре помітні оточуючим. Це служить попередженням про зварювальних роботах.

ВСТАНОВЛЕННЯ ЕЛЕКТРООБЛАДНАННЯ

Електрозварювальний трансформатор, і інші агрегати, видають досить гучний шум, погано впливає на нервову систему людини. Через дратівливості погіршується якість шва і знижується продуктивність. Тому стугонливе обладнання встановлюється на деякій відстані від місця виконання робіт. Трансформатор або перетворювач краще розташувати в межах 5-7 метрів від зварника. Це знизить видаваний шум, але в той же час не буде ускладнювати процес регулювання апарату.

Джерело зварювального струму, що знаходиться посеред цеху, захищають щитками для безпеки. Якщо є багатопостові установки, то для них споруджують постійний паркан із сітки або виносять їх в окрему кімнату. Відстань від стіни до апарату повинна становити не менше 500 мм. На відкритому повітрі необхідно передбачити навіс, щоб захистити обладнання від опадів. Кабелю від апарату прокладаються по-над стінкою, щоб про них не спотикалися.

УСТАНОВКА ГАЗОВОГО ОБЛАДНАННЯ

Робоче місце газозварника облаштовується за схожим принципом. Забарвлення стін огороджувальних щитків тут не має значення, оскільки газове полум’я не випромінює ультрафіолет. Головне, щоб зварнику було добре видно всі деталі на робочому місці.

Істотною відмінністю є розташування балонів. Хоча для транспортування і використовується візок, на яку відразу встановлюються кисневий і ацетиленовий балон, але перед виконанням зварювальних робіт їх необхідно відставити один від одного не менш ніж на 5 метрів. Так само слід чинити і з пропанових обладнанням. При цьому важливо дотримати дистанцію між балонами і зварюються ділянкою в межах 5 м. В результаті, розстановка повинна бути схожа на трикутник, на одній вершині зварюваний елемент, а на двох інших балони з газом.

Важливо, щоб на шляху до ацетиленового генератора або балонів нічого не знаходилося. Це забезпечує швидкий доступ до устаткування в разі зворотного удару полум’я. Так можна попередити вибух і серйозні травми. Шланги розташовуються збоку, щоб по них не ходили і не їздили. В іншому випадку полум’я буде гаснути, а гумові комунікації можуть зіпсуватися.

ТРИМАЧ

Головний інструмент зварника – це власник. Від його зручності і продуманості залежить продуктивність і якість. Тримач може бути двох видів: затискати електрод як прищіпка, або стягувати шляхом закручування рукоятки. Незалежно від типу, він повинен дозволяти змінити електрод за 4 секунди.

Конструкція добре ізолюється для запобігання ураження струмом. Кабель і сам власник постійно впливають на руку зварника своєю вагою. Тому маса цих елементів повинна бути мінімальною, щоб не перевтомлювати зварника і не обмежувати в русі.

Якщо робота ведеться на великій силі струму (від 500 А), то власник забезпечується захисною накладкою, що запобігає ураження руки зварника високими температурами дуги. Коли зварювальний струм перевищує показники в 600 А, кабель проводиться до електротримачі минаючи рукоятку за яку береться робочий. Сторони, які фіксують електрод, піддаються налипання бризок розплавленого металу, тому ускладнюють заміну нового витратного елемента. Це уповільнює весь процес і зварювальник швидше втомлюється. Для запобігання цього ефекту поверхню держателя, на яку летять краплі металу, змащується автолом і чиститься в кінці дня надфілем.

Для зручного виконання зварювальних маніпуляцій практично розташовувати виріб на столі. Це підвищує швидкість накладки швів і зручність зварювання у важкодоступних місцях. Стіл зварника виготовляється за індивідуальними розмірами, виходячи з габаритів майбутніх виробів. Ніжки повинні мати регулювання по висоті, щоб підлаштовуватися під різних по зростанню робочих.

На столі стоїть передбачити пристосування для:

  • безпечної укладання власника в процесі перестановки вироби;
  • швидкого доступу до витратних матеріалів і легкої зміни електрода;
  • розташування інструментів (молотка, напилка, ліхтарика, шлакоотделітель, щітки по металу);
  • розпалювання електрода на чорновий поверхні;
  • установки нестандартних конструкцій з виступами в спеціальні отвори.

ВИТЯЖКА

Важливим атрибутом робочого місця електрогазозварника є витяжка. Вона забезпечує видалення шкідливих важких газів від плавиться металу і покриття електродів. Не практично розташовувати її в вигляді великого парасольки над столом, оскільки частина шкідливої ​​суміші буде проходити через органи дихання зварника.

Доцільно встановлювати гнучку систему бокового відсмоктувача повітря, яка буде відразу забирати шкідливі гази, на даючи їм підніматися на-віч робітника. Така лінія забезпечить перестановку витяжки в будь-яке місце в межах зварювальної кабіни. При цьому варто пам’ятати про шум двигуна заважає робочому, тому силовий агрегат для прокачування повітря розміщується за межами кімнати.

Створення зручних умов для зварника підвищує якість швів і процес випуску готової продукції. Зниження пасивного шкоди на виробництві та захист від травм персоналу сприяють збереженню постійного колективу і злагодженій взаємодії співробітників.

Комментариев нет:

Отправить комментарий